Skip links

Temizlikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Yaşadığımız ortamı hijyenik hale getirmek, hayattaki temel görevlerimizdendir. Temizlik yaparken faydalandığımız teknolojik aletleri doğru kullanmak ya da temizliğin yapılacağı zamanı doğru seçmek gibi birçok detay, işinizi kolaylaştırır.

Temizlikte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  1. Çamaşır makinesi ya da bulaşık makinelerinin içini sonuna kadar doldurmayı mantıklı buluyor olabilirsiniz. Ancak bu, makinenizin performansını düşürdüğü gibi makinenizin ömrünü de kısaltır. Ayrıca bitişik bir şekilde dizilen bulaşıkların tam temizlenmemesi gibi sonuçlarda, makineyi tekrar çalıştırmanız gerekebilir. Bu; zaman, enerji ve deterjan kullanımı açısından sizleri çifte maliyet ile karşı karşıya bırakabilir.
  2. Ne kadar deterjan o kadar daha fazla hijyen diye bilinen bir yanlış daha mevcuttur. Lavabo kirleri ya da mutfakta yağlı yüzeylerde tasarruflu kullanım için, temizleyicileri yeterli miktarda püskürtmeniz ve ovalamanız yeterli olacaktır.
  3. Temizlik yaptığınız bez, fırça gibi materyalleri de temizlemeyi atlamamak gerekmektedir. Özellikle tuvalet fırçalarınızı, tuvaleti temizledikten sonra, yarım saat U Green Clean Çamaşır Suyu’nda bekletebilir, mikroplardan kokusuz bir temizlik ile kurtulabilirsiniz.
  4. Çok fazla su kullanmak da temizliğin olmazsa olmazlarındandır diye biliniyor olsa da, su bizim en tasarruflu kullanmamız gereken doğal kaynaklarımızdandır. Dolayısı ile doğal ve kalıntısız temizlik sağlayan ürünleri tercih etmeniz hem işinizi kolaylaştırır, hem Dünya’nın suyu azalmaz hem de su faturanız yüksek gelmez. Bunun için U Green Clean ürünlerine mutlaka göz atmalısınız.
  5. İnatçı ve zorlu lekeler için kimyasal ürünleri tercih etmek işinizi kolaylaştırır gibi görünse de, temizlediğiniz yüzey ve eşyaların yıpranmasına yol açabildiği gibi kokusu nedeni ile sağlığınıza da tehdit oluşturur. Doğal temizlik malzemelerinin bildiğimiz gibi ağır kokmaması, temizlikte etkisinin de az olacağı gibi düşünülmesi doğru bilinen bir yanlıştır.
  6. Temizlik için özellikle de cam silmek için güneşli günler beklenir. Ancak silmiş olduğunuz camdaki su zerreleri, güneşin etkisi ile hızla kurur ve camda lekelere sebep olur. Bu da tekrar silmenizi gerektirir. Dolayısı ile bulutlu havaları tercih etmeniz daha uygun olacaktır.
  7. Temizlik malzemelerinin karışımları ile bazen iyi sonuçlar elde edilse de bazı karışımlar yarattığı koku nedeni ile hem sizi rahatsız eder hem de etkileşimleri her zaman doğru sonuçlar oluşturmayabilir.

Temizlik; enerji, zaman ve temizlik ürünleri gibi birçok alanda tüketime de etki etmektedir. Dünya’nın doğal dengesini bozmadan, sağlığımıza zarar vermeyen, çevre politikaları geri dönüşüm üzerine odaklanmış ürünleri tercih etmeye çalışmak yani tüketim farkındalığı ile bilinçli ürün tercihleri yapmak oldukça önemlidir.

Yaşam alanlarımızı temizlerken çevreyi kirletmiş olmayı ya da hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünler kullanmayı sanıyoruz kimse istemez. Alışveriş yaparken, ürün etiketlerinde yer alan sertifikalar sizlere istediğinizi tüm bilgileri verir niteliktedir. Araştırmak, incelemek için ayıracağınız kısa süreler ile, gelecek nesillere temiz bir toprak bırakmış olacaksınız. Bizce değer!

Yorumunuz