Skip links

Banyo Temizliğinde Pratik Bilgiler

Evlerde hijyenin eksiksiz bir şekilde sağlanması şart olan alanlar mevcuttur. Bu alanların en önemlisi belki de mutfak ve banyolardır. Nitekim bazı otoriteler insan vücuduyla temasta bulunulan alan olarak banyo temizliğini mutfak temizliğinden daha önemli bir konuma yerleştirmişlerdir. Batı toplumlarında banyo kültürü “Durağan Su” ile başlamıştır ve bu hijyen anlamında son derece kritik bir hatadır. Buna zıt olarak doğu toplumlarının, medeniyetin filizlenmeye başladığı dönemlerde günümüzdeki gibi “Akan Su” anlayışını benimsedikleri görülmektedir.

Banyo temizliğinin tarihsel kartvizitinden ziyade temizlik alışkanlıklarının özellikle modern çağla birlikte ne denli değişikliğe uğradığı gözler önündedir. Günümüzde her evin temizlik alışkanlıkları ve bu alanları kullanan kimselerce kişisel kolaylıklara hitap eden farklı yöntemleri mevcuttur. Bunun yanı sıra bazen “ne kadar temizlenirse temizlensin çıkmayan lekeler” söyleminin de sık dile getirilen bir unsur olduğu aşikar. Haliyle bu temizlik sürecinde bazı püf noktalar çok kritik bir öneme sahip olabiliyor. Banyo temizliğinde kullanabileceğiniz pratik yöntemlere kısaca bakacak olursak;

  • Banyodaki aynaların ışıldamasını sağlamak adına tıraş köpüğünü temizlenecek olan yüzeye sıkıp nemli bir bezle durulanabilir.
  • Oluşan su ve sabun kalıntılarından kurtulmak için çamaşır yumuşatıcısı ile duşakabinleri silmek bir çözüm olabilmektedir.

Bu doğal çözümlerden ziyade son teknolojik gelişmeler ile insanoğlu olabildiğince kir sökücü kimyasallar ile temizleme durumunda kalmışlardır. Kimyasal maddelerin temizlik alışkanlıklarının içine girmesiyle belki daha temiz banyolar oluşmuş fakat bekleyen tehlikeler de göz ardı edilmiştir. Nihayet 21. Yüzyılda edinilen farkındalıklar ile ciltlere temas eden kimyasal madde barındıran temizlik ürünlerinin yarattığı zararlar keşfedilebilmiş, bununla ilgili biraz geç olsa da sonunda kamuoyu oluşturulabilmiştir.

Tüm bunlara ek olarak günümüzde tamamen doğal hammaddelerden temizlik malzemeleri üreten firmaların da yer alması ile tüketiciler alışkanlıklarını doğal temizlik yönünde değiştirmeye başlamıştır. Uzay Kimya, U Green Clean markası ile %100 doğal temizlik ürünlerini üreterek piyasanın öncülerinden ve en çok satanlarından olmayı başarmıştır.

U Green Clean Banyo Temizleyici de bu doğal ürünlerden biridir. Ecogarantie ve Vegan sertifikasına sahip Türk malı bu ürün ile, banyolarda derinlemesine temizlik sağlanırken hiçbir kalıntı bırakmıyor olması da en önemli özelliklerindendir.

Yorumunuz