Skip links

Vegan Yaşam Biçiminin Temizlikteki Yeri

Vegan yaşam tarzına sahip insanlar; kozmetik, gıda, temizlik, sağlık ve giyim olmak üzere birçok alanda hayvansal katkı maddeleri ile üretilen veya hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri kullanmamaktadırlar. Günümüzde Vegan beslenme seçeneklerinin artmasının yanı sıra, temizlik ürünlerinde de birçok ürün çeşidine herkes kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Vegan olmayan ancak hayvanların temel yaşam haklarını ve yaşam kaynağı olan doğayı korumak isteyen kişiler de Vegan üretim standartlarına uygun temizlik ürünlerini tercih edebilmektedirler. Vegan temizlik malzemeleri hayvansal katkı malzemeleri kullanılmadan ve hayvanlar üzerinde herhangi bir test yapılmadan üretilmektedir. The Vegan Society kurumu tarafından yapılan denetlemeler sonucunda başarılı olan markalara Vegan sertifikası verilir. Tüketiciler satın aldıkları ürün üzerinde bulunan logo ve sertifika numarasına bakarak içerik hakkında bilgi sahibi olabilir.

Vegan Beslenme ve Vegan Temizlik Nedir?

Vegan sertifikasına sahip ürünler, Veganların kullanım alanını oluştururken gıda ürünleri ile temizlik ürünleri arasında fark olup olmadığı da merak edilen konulardan birisidir. İki konuyu birbirinden ayıran tek detay kişilerin tercihleridir. Vegan beslenmede hayvansal gıdalar tamamen reddedilir ve sadece bu beslenme şekli uygulanır. Vegan temizlikte ise, bu yaşam tarzına sahip ya da değil herkes bu tarz ürünleri tercih edebilmektedir.

Vegan Temizlik Ürünlerini Kullanmanın Faydaları

Temizlik yapan kişilerin, evcil hayvanların, bebeklerin, yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olan insanların olumsuz etkilenmemesi için doğal ürünler tercih edilmelidir. Vegan standartları doğrultusunda üretilmiş temizlik ürünlerinde genel olarak doğal hammaddelerin de tercih edildiği görülmektedir.

• Vegan temizlik ürünleri; el, yüz, ağız ve göz gibi hassas cilt dokusunda tahriş, kızarıklık ya da kaşıntı gibi reaksiyonların oluşmasını önler.

• Ürünlerin içeriğinde bulunan organik malzemeler biyolojik olarak doğada kısa sürede ve kolay şekilde çözünür.

• Hayvansal katkı maddeleri kullanmadan ve hayvan testleri yapmadan üretilen vegan temizlik ürünleri ekolojik sistemin işleyişini bozmaz.

• Vegan temizlik ürünleri; toksik maddeler içermediği ve yüzeylerde kimyasal kalıntılar bırakmadığı için evcil hayvanlara ve bebeklere zarar vermez.

• Öksürme, hapşırma, deri döküntüsü, alerji, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yaşamınızı olumsuz etkileyecek sağlık sorunlarını engeller.

• Vegan standartlarda üretilen temizlik ürünlerinin kutuları sıfır atık anlayışı ile tasarlanarak üretildiği için çevreyi ve doğayı kirletmez.

Vegan temizlik ürünleri, özel yaşam alanlarının güvenli olması için üst düzey hijyen koşulları sağlar. Vegan yaşam tarzına sahip ya da olmasa da hayvan haklarına, çevreye ve doğaya duyarlı kişiler Vegan sertifikalı ürünler kullanabilir.

Yorumunuz