Skip links

Ofis Ortamında Virüslerden Korunma Yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre ofislerde çalışan insanlar dışarda çalışan insanlardan, fiziksel olarak daha dinç kalmalarına rağmen daha sık hasta olmaktadırlar. Dünya çapında tüm coğrafi bölgeleri etkisi altına almış olan Covid-19 yani bilinen adıyla Korona Virüs ile birlikte çoğu sektör çalışanlarına kalıcı olarak evden çalışma imkanı sunmuşlardır.

Bu hem çalışanlarını virüsten korumak hem de pazar paylarında küçülmeye gitmeden işlerliği sağlayıp varlıklarını sürdürmek adına yapılan eylemlerden biriydi. Buna rağmen bazı işlerin ofislerde yapılma zorunluluğu mevcuttur ve bu da bazı riskleri beraberinde getirmektedir. Bu risklerden arınmak adına bazı önlemler ve alışkanlıklar artık hayatımızın bir parçası olma yolunda ilerlemektedir.

Ağız ve Burun Kapatmak

Öncelikle her virüs öncül olarak insan vücudundan çıkma partiküllerle bulaşmaktadır. Bu partiküller hapşırma ve öksürme sırasında saatte 100km’den hızlı bir şekilde bulunan ortama saçılmaktadırlar. Ofis gibi ortamın havasız veya oksijenin kısıtlı olduğu yaşam alanlarında virüs ve bakterilerin de kolaylıkla insanlara bulaşabileceğini söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle özellikle öksürme ve hapşırma eylemlerinde ağız bölgesinin dirsek yani az temasta bulunulan kısımlarla kapatılması sağlık bakımından önem arz etmektedir.

Ağız, Burun ve Gözlere Temastan Kaçınmak

Virüsler insan vücudunun dışında yani yüzeylerde maksimum 3 saat içinde etkilerini yitirirler. Çoğu virüs 8, belki de 12 saat yüzeylerde kalabiliyor ancak 3 saati geçtikten sonra bu süre zarfında insanları hasta edebilecek etkiden uzaklaşmış oluyorlar. Virüsler insan vücuduna mukozalardan yani insanların vücut salgılarından girerler. Bunlar ağız, burun ve gözlerdeki sıvılar olarak tanımlanabilir. Yeni virüs bulaşmış bir yüzeye dokunduktan sonra elinizi bu mukozaların bulunduğu kısımlara kaşıma yoluyla sürdüğünüz zaman hastalığa davet çıkarmış oluyorsunuz.

Ellerinizi Yıkamak

Virüslerden korunmanın en bilinen ve etkili yolu da şüphesiz ellerinizdeki bakterileri sabun yoluyla yok etmek yani ellerinizi yıkamaktır. Ancak yapılan araştırmalara göre her sabun temasında virüsler kaybolmuyor. Virüslerin %60’ı ellerinizi 10 saniye yıkadıktan sonra yok oluyor olsa da, virüslerin %99’unu yok etmek amacıyla önerilen el yıkama süresi 20 saniyedir.

Sık sık yıkanması gereken eller de dermatolojik olarak bazı olumsuzlukları yanında getiriyor. Piyasadaki çoğu sabun ürününün içinde bulunan zararlı kimyasal maddeler nedeniyle ellerde tahriş ve kaşıntı sık yaşanan rahatsızlıklardandır. U Green Clean Sensitive Bitkisel Likit Sabun ise sık yıkamalarda dahi, ellerinizdeki iyi bakterileri öldürmeden ellerinizi mikroplardan arındırmanıza yardımcı olur. %100 doğal ve kalıntı bırakmayan yapısı ise ellerinizi tahriş etmeden her zaman temiz tutabilmenize yardımcı olur.

Yorumunuz