Skip links

Makinede Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları

Bulaşıklarınızın, makinede yıkanabilir özelliğe sahip olması çok önemlidir. Uygun bulaşıklarınızı makinede yıkayıp yüksek performans alarak parlak ve lekesiz bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, su, nakit ve zaman tasarrufu sağlamak ve günlük hayatta pratikleşmek için bulaşık makinesi kullanmalısınız.
Hadi kollarımızı sıvayıp makineye bulaşıkları daha pratik nasıl yerleştirebiliriz ona bakalım…

Bulaşıkları makineye dizmeden önce; elde ön yıkama yapmak yerine fırça veya sünger yardımı ile yemek kalıntılarını temizlemek gerekir. Böylece su tasarrufu ile birlikte bulaşık makinesinin filtresinin tıkanmasını önleyerek kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Ayrıca bulaşık makinesi deterjanın içinde bulunan bileşenler, aktif olarak temizleme işlemini, kalıntılardan arındırılmış kirli bulaşıklarda daha kolay sağlayabilmektedir.

Bulaşıkları Makineye Yerleştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kulağa basit bir işlem gibi gelse de, makineye yanlış yerleştirilen bardakların su dolmuş halini, tabakların iç kısımlarındaki kalıntıları bir düşününce hiç de yabana atılacak bir işlem olmadığını anlayabiliriz. Makinede suyun ve deterjanın homojen şekilde dağılması için bulaşıkları yerleştirme işlemini doğru şekilde yapmak bu yüzden önemli bir rol oynar. Bulaşıkları makineye dizerken önce arka taraftan başlamalısınız; böylece makineyi çalıştıracağınız zaman tekrar kontrol etmenize gerek kalmayacaktır.

Bulaşıkların içinde kirli su birikmesini önlemek için aralıklı olacak ve derin kısımları aşağı bakacak şekilde dizmelisiniz. Bulaşıkları makineye sabit şekilde yerleştirerek ve kapasitesinden az veya fazla bulaşık koymayarak, suyun basıncı ile pervaneye çarpmasını ve kırılmalarını engellemiş olursunuz. Güvenlik açısından çatal ve bıçak gibi bulaşıkları sepete dizerken keskin bölümlerin alt tarafta olmasına dikkat etmekte fayda var tabiki.

Bulaşık Makinesini Boşaltma İşlemi Yaparken:

Yıkama sonrası bulaşıkları boşaltma işleminden önce makinenin kapağını açıp sıcak buharın dağılmasını beklemek gerekir. Bu sırada sağlık problemi yaşamamak için buharın yüz ve el gibi hassas cildiniz ile temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

10 dakika gibi kısa sürede sıcak buharın etkisini kaybetmesi sonucunda bulaşıklar kuruyarak, boşaltmanız için hazır duruma gelir. Bardak ve tabakları çıkarırken çarpıp kırılmaması için, yerleştirirken olan işlemin aksine makinenin ön tarafından başlayarak ve alt veya üst sepetinde bulunan hassas eşyaları çıkarıp boşaltmak doğru olacaktır. Ardından tencere, tava gibi ürünleri boşaltma işlemine geçebilirsiniz.

Deterjan Tercihlerinin Önemi

Bulaşık makinesinin kireçlenmesini önlemek için kimyasal içermeyen bitkisel deterjanlar tercih etmeniz önemlidir. Bitkisel deterjanlar, çevre ve cilt dostu olduğu için bulaşıklarınızda zararlı kalıntılar bırakmaz. İşte tam bu noktada, U Green Clean Bitkisel Bulaşık Makinesi Sıvı Deterjanı ya da Tablet Deterjanını önerebiliriz.

Makinenizdeki zararlı kalıntılardan kurtulmak ve bulaşıklarınızdaki su lekelerini önlemek için ise yine U Green Clean Bitkisel Makine Tuzu ve Parlatıcısını birlikte kullanmanızı önerebiliriz. Böylelikle hem sürdürülebilirlik için hem de bulaşıklardaki sağlık için kendinize ve doğaya katkı sağlayabilirsiniz.
U Green Clean ürünlerini keşfetmeye buradan başlayabilirsiniz.

Yorumunuz