Skip links

El Yıkama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

El yıkama eyleminin önemini çok daha iyi kavradığımız bugünlerde el yıkamaya dair tüm bilgilerin paylaşılmasında fayda var. Çok basit ve pratik şekilde virüslerin yayılmasını durdurmak için el yıkamanın tüm inceliklerini anlatıyoruz.

Mikroplar Hangi Yollarla Yayılırlar?

El yıkamak hastalıkların önüne geçmek, mikrop ve virüslerin yayılmasını durdurmak için alınacak birinci tedbirdir. Mikroplar diğer insanlar tarafından veya insanların temas ettiği yüzeylerden yayılabilir:

İnsanlar farkına varmadan gözlerine burunlarına ve ağızlarına sık sık dokunurlar. Virüsler de vücuda gözler, burun ve ağız yoluyla girebilir ve bizi hasta edebilirler.
Yıkanmamış ellerle hazırlanan yiyecek ve içecekleri tüketmek mikroplara maruz kalma riskini de büyük oranda artırır.
Aynı şekilde yüzeylerle ve nesnelere dokunmak mikropların yayılmasına ortam sağlar.
Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra insanların ortak olarak kullandığı nesnelere dokunmak mikroplara davetiye çıkarmak anlamına gelir.

El Yıkama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | U Green Clean

Eller Ne Zaman Yıkanmalı?

Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını korumak amacıyla ellerimizi sık sık yıkamak gerekir. Peki, ellerimizi yıkamamız gereken kilit zamanlar hangileri?

Öksürdükten, hapşırdıktan ve burnunuzu sildikten sonra,
Yemek hazırlamadan önce, esnasında ve sonrasında,
Yemek yemeden önce,
Tuvaleti kullandıktan sonra,
Çöpe dokunduktan sonra,
Yara veya kesik gibi durumlarla ilgilendikten sonra.

Doğru El Yıkama Nasıl Olmalı?

Ellerin mikroplardan en etkili şekilde arınması için en az yirmi saniye boyunca yıkamak gerektiğini hatırlatmakta fayda var. El yıkamanın adımları aşağıdaki gibidir:

1. Musluk açılır ve eller temiz suyla ıslatılır.
2. Ardından musluk kapatılır ve sabun kullanılır.
3. Eller sabunla güzelce ovalanarak yıkanır. Ellerin arkası, parmakların arası, avuç içleri ve tırnakların altı köpürtülür.
4. Musluk geri açılır ve eller suyun altında güzelce durulanır.
5. Son olarak eller temiz bir havluyla kurulanır.

El Yıkama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | U Green Clean

Elleri Nasıl Bir Sabunla Yıkamak Gerekir?

El yıkama eyleminin kendisi kadar hangi sabunla el yıkama işlemini gerçekleştirdiğiniz de büyük önem taşımaktadır. Ağır kimyasallar içeren sabunlarla el yıkandığı takdirde elin doğal yapısı bozulacaktır ve bu tür sabunlar sizi mikroplara karşı savunmasız bırakacaktır. Bu sebeple bitkisel ve etkili çözümler peşinden gitmek gerekir. SLS, SLES, klor ve paraben içermeyen tamamen doğal içeriğiyle U Green Clean Likit Sabun, iyi bakterileri yok etmez ve ellerinizin doğal yapısını bozmadan sağlıkla arındırır. U Green Clean Likit Sabun, el yıkama sıklığının normale göre biraz daha arttığı bu günlerde güvenle kullanabileceğiniz bir ürün. Bitkisel içeriği sayesinde ellerinizi kurutmadan hijyen sağlar, cildinizi nemli ve yumuşak tutar. Organik sertifikalı ürünlerimizi keşfetmeye buradan başlayabilirsiniz.

Yorumunuz