Skip links

Dereceyi 1,5°C’ye Çekelim

Teknolojik ve bilimsel gelişmelerin yardımıyla hızlı ve modern bir çağda yaşıyoruz. Avcılık ve toplayıcılıkla yaşamını sürdüren atalarımıza göre çok daha şanslı olduğumuz kesin… Ancak temiz ve sağlıklı bir dünyada mı yaşıyoruz? İşte bu tartışılır…
Alım gücümüz, ortalama yaşam ömrümüz, salgın hastalıklarla mücadele şeklimiz bir yüzyıl öncesine oranla daha iyi koşullarda olsa da doğaya ve iklime katkı sağlayan sürdürülebilir projeler geliştirmediğimiz sürece bir yüzyıl sonrasını görebilmemiz çok mümkün değil. İklim değişikliği, hastalıkların yayılımını ve kirliliği arttırarak tüm canlıların geleceğini tehdit ediyor. Topraktan çıkan gıdaya erişimin yetersizliği, zorlu çalışma koşulları ve günlük hayatın stresi de bu kirliliğin dolaylı yansımaları olarak dikkat çekiyor.
Oysa ısınmayı 1,5°C’de sabitleyebildiğimiz takdirde, sağlıklı insan, temiz hava, besleyici gıda, sürdürülebilir ekonomik büyüme, daha güvenli bir dünya gibi değerlere sahip olabiliriz.

Çamaşır makinelerine ait ironilerden biri de kir ve lekeleri temizlemesine rağmen kendi kendilerini temizleyememe özellikleridir. Nitekim uzun ömürlü beyaz eşya kategorisine sahip bu ürünlerin bakımları, performanslarını doğrudan etkilemektedir.

Daha Sağlıklı ve Enerjik Bir Hayat

Isınmayı 1,5 °C’de sabitleyerek insanoğlu ve diğer canlılara daha sağlıklı bir gelecek senaryosu sunabiliriz. Dünyadaki kişi başına gıda kullanımını karşılayabilmek, ölümcül sıcağa bağlı ölümlerin sayısını düşürmek, sıtmanın yarattığı kayıpların önüne geçmek, 1,5 °C ile mümkün…

Temiz ve Yaşanılabilir Bir Atmosfer

İklim değişikliği ve hava kirliliği her sene yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Oysa ısınmayı sabitleyerek seragazı emisyonlarını düşürebilir, yerel ve bölgesel düzeyde daha temiz bir havada yaşayabiliriz.

Taze ve Sağlıklı Gıdaya Erişim

Isınmanın 1,5°C’de olduğu bir dünyada, buğday, pirinç, mısır gibi temel gıdaların üretim rakamları ve besin değerleri artabilir. Asya ve Afrika’da yaşayan toplumların, temiz içme suyuna erişim ve gıda güvenliği gibi konularda yaşam kaliteleri iyileşebilir.

Daha Fazla İstihdam ve Ekonomik Büyüme

Fosil yakıtlar, düşük karbon teknolojilerine oranla daha az istihdam sağlar. 1,5°C’lik bir dünyada ise bakım, üretim, inşaat, temiz enerji kurulumu sektörlerinde daha fazla yeşil iş fırsatı ortaya çıkabilir. Yoksul ülkelerin başını çektiği dünya nüfusunun %90’ı ekonomik anlamda pozitif büyümelere yol alabilir.
Bir Uzay Markası ve Türk malı olan U Green Clean, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya bırakma sorumluluğu ile ısınmanın 1,5°C’de sabitlenmesini önemsiyor. Hammadde ve doğal kaynakları verimli kullanan U Green Clean; EcoGarantie ve Ecolabel sertifikalı organik içerikler tercih ederek materyallerin sağlıklı biçimde geri dönüşümünü sağlıyor; doğayı ve tüm canlıların geleceğini koruyor.

Yorumunuz